Модул 1

Стратегията на ЕС за преход към устойчивост

В контекста на нарастващите екологични предизвикателства в света – от изменението на климата до загубата на биологично разнообразие – ЕС се утвърждава като световен лидер в поставянето на амбициозни цели за устойчивост.

Тези регулации не са просто насоки, а всеобхватна рамка, предназначена за преход на Европа към по-устойчива, кръгова и нисковъглеродна икономика.

Навигирането в този нов и динамичен свят на ESG, със своите национални, европейски и международни стандарти, регулации, изисквания и доклади може да бъде предизвикателство за българските МСП.

Кога?

Дата: 01/11/2024 г.
Времетраене: 10:00 ч. -14:15 ч

Къде?

Онлайн чрез ZOOM

Цена?

200 лв. без ДДС

Включи се! Регистрацията отнема минута.

Целта на този модул е да разгледа основните принципи на регламентите на ЕС за устойчивост и основните изисквания към българския бизнес в сферата на околната среда.

От Европейския зелен пакт, до директивата за отчитане на корпоративната и социална отговорност CSRD и рамката прилежащите и стандарти ЕСОУ (ESRS), ще обсъдим как тези регламенти целят да балансират икономическия растеж с грижата за околната среда, като гарантират, че Европа ще остане конкурентоспособна и същевременно ще бъде водеща в глобалните усилия за устойчивост.

Също така ще се запознаем и с обхвата, сроковете и изискванията, които засягат българските организации, за да получим ясна представа какво се променя и как то ще се отрази на българските МСП.

В края на модула участниците ще са придобили знания относно стратегията на ЕС спрямо устойчивостта и ESG.

Ще са запознати с историята и основните цели на Европейския зеления пакт, кръговата икономика, развитието на визията на ЕС за устойчивостта и прилагането и в нормативни актове в България.

Ще могат да оценят значението на екологията като част от корпоративното устойчиво развитие и ще са наясно със рамката, сроковете и обхвата на директивата CSRD, както и структурата и основните изисквания на стандартите ESRS.

  • Европейски зелен пакт (The European Green Deal; 2019);
  • NFRD – Директива 2014/95/ЕС;
  • CSRD – Директива (ЕС) 2022/2464 по отношение на отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта;
  • ESRS – Делегиран регламент (ЕС) 2023/2772 – Стандарти за отчитането във връзка с устойчивостта.

                                                                                  Програма на модула

09:30 ч. – 10:00 ч. Регистрация на участниците. 

10:00 ч. – 10:05 ч. Откриване. Представяне на темата и лектора.

10:05 ч. – 11:00 ч. Рамката за устойчиво развитие на ЕС и нейното приложение в България. Значимост на екологичния аспект в ESG . 

11.00 ч. – 11.15 ч. Почивка

11:15 ч. – 12:25 ч. Запознаване с Директивата за отчитане на предприятията във връзка с устойчивостта (CSRD). Европейски стандарти за отчитане на устойчивостта (ESRS) – същност и връзка с CSRD.

12:25 ч. – 12:55 ч. Почивка

12.55 ч. – 13:55 ч. Европейски стандарти за отчитане на устойчивостта (ESRS) – структура и основни изисквания. Пътят напред за българските компании.

13:55 Ч. – 14:15 Ч. Дискусия по поставени от участниците въпроси, възникнали по време на обучението или от професионалната им практика. Закриване на обучението.

Лектор

Дима Генова е консултант по околна среда в НЕИ. Завършила магистърска програма „Международно управление на околната среда“ към лабораторията за екологично образование на Университета в Киото, Япония.

В професионална насока се занимава с участие и организиране на екологични събития и конференции, както и в разработването и изпълнението на международни образователни програми и обучения в областта на устойчивостта, управлението на околната среда, целите за устойчиво развитие на ООН и ESG.