Модул 5

Международни отчетни стандарти за устойчивост

Обучението е посветено тематично на представяне и съпоставка между стандартите, които се използват най-широко в практиката до момента за доброволно изготвяне на докладите за устойчивост на компаниите (тези на Global Reporting Initiative – GRI) и приетите европейски стандарти за отчитане на устойчивостта (ESRS), които ще се прилагат оттук нататък при задължителното изготвяне на доклади за устойчивост на различните типове компании, стартирайки от 2025 г. 

Ще поставим фокус върху сравнението между двете групи стандарти като обхват, механизми и информация, която се събира и отчита, както и върху стъпките за преминаване от доброволно към задължително докладване. 

Ще бъде акцентираме и върху ролята и приложимостта на стандартите по ISO и по какъв начин тяхното реално практическо приложение подпомага отчитането на необходимата информация за устойчивостта на компаниите.

Кога?

Дата: 22.11.2024 г.
Времетраене: 10:00 ч. – 14:15 ч.

Къде?

Онлайн в ZOOM

Цена?

200 лв. без ДДС

Включи се! Регистрацията отнема минута.

Целта на обучението е участниците да се запознаят с приетите общоевропейски изисквания за задължително отчитане на устойчивостта на компаниите и приложимите за изготвяне на тази отчетност стандарти.

Както и да се представи детайлно сравнение между новите задължителни европейски стандарти (ESRS) и познатите вече стандарти на Global Reporting Initiative (GRI), широко използвани досега в доброволното изготвяне на ESG доклади от компаниите.

Ще се предоставят насоки и потенциални стратегии за компаниите, които вече са изготвяли ESG доклади за своята дейност, за преход към задължителното докладване по ESRS.

В края на обучението участниците ще могат да разграничават общо двете групи стандарти (GRI и ESRS), като ясно открояват основните различия в механизмите на отчитане по тях.

Ще бъдат информирани относно етапите и сроковете на задължително отчитане чрез използване на ESRS.

Ще бъдат запознати също с приложимите основни и допълнителни стандарти (по околна среда) за отчитане и ще могат да се ориентират в информация и материали, посветени на отделните стандарти и области за отчитане.

Ще бъдат запознати с необходимите промени като обхват и информация в отчитането, спрямо досега прилаганите GRI стандарти в доброволните доклади и ще са получили информация относно възможни инструменти, софтуери и други приложни решения.

  • GRI – Standards – Global Reporting Initiative
  • ЕСОУ/ ESRS – ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2023/2772
  • ISO 26000:2010 
  • ISO 14001:2015 
  • ISO 45001:2018

                                                                               Програма на модула

09:30 ч. – 10:00 ч. – Регистрация на участниците. 

10:00ч. – 10:05 ч. – Откриване. Представяне на темата и лектора.

10:05 ч. – 11:00 ч. – Развитие и значимост на отчитането на устойчивостта: От GRI до ESRS. Въведение в ESRS (Европейски стандарти за устойчивост). Ролята на стандартите ISO в отчитането на устойчивостта (ISO 26000, ISO 14001, ISO 45001 и др.)

11.00 ч. – 11.15 ч. – Почивка

11:15 ч. – 12:25 ч. – Задълбочено разглеждане и съпоставка между GRI и ESRS стандарти.

12:25 ч. – 12:55 ч. – Почивка

12.55 ч. – 13:55 ч. – Практически измерения.

13:55 ч. – 14:15 ч. – Дискусия по поставени от участниците въпроси, възникнали по време на обучението или на професионалната им практика. Закриване на обучението.

Лектор

Антон Пейчев има над 10 години опит като старши експерт в Дирекция “Управление на отпадъците и опазване на почвите” в МОСВ. Професионалният му опит включва Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020, член е на екипа на Българското председателство на ЕС, както и Работната група „Околна среда“ на Съвета: Заместник-председател, „Международни аспекти на околната среда“, Базелска конвенция. Още – Експерт, “Вътрешни аспекти на околната среда“, работа по Заключения на Съвета “Изпълнение на плана за действие за кръгова икономика на ЕС“.

Водещ експерт по подготовка на българската позиция по приемане и изменение на Европейското законодателство в областта на отпадъците и кръговата икономика, в т.ч. законодателен пакет „Кръгова икономика“, директиви относно отпадъци от опаковки, пластмаса и др.. Член на техническите комитети и експертни групи към Европейската комисия по редица директиви в областта на управлението на отпадъците.