ESG (Environmental, Social, and Governance) и МКВЕГ (Механизмът за корекция на въглеродните емисии по границите) или CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) са две важни концепции на ЕС, които си взаимодействат в контекста на устойчивото развитие и глобалните усилия за борба с климатичните промени.

ESG е рамка за оценка на ефективността на компаниите по отношение на три ключови аспекта:

  • Околна среда (Environmental): Как една компания управлява въздействието си върху околната среда, като се фокусира върху теми като въглеродни емисии, отпадъци, използване на природни ресурси, биоразнообразие и др.
  • Социални (Social): Как компаниите взаимодействат с работниците, обществото и други заинтересовани страни, например чрез справедливи трудови практики, човешки права, обществена ангажираност, безопасност на труда и пр.
  • Управление (Governance): Как компаниите управляват своите процеси, включително етичност, прозрачност, корупция, както и връзката между ръководството и акционерите.

ESG критериите са част от по-широката глобална стратегия на ЕС за устойчиво развитие, като помагат на инвеститорите и регулаторите да оценят екологичните, социални и управленски практики на дадена компания.

МКВЕГ от своя страна е механизъм, създаден от Европейския съюз с цел да предотврати „въглеродните течове“ – ситуации, в които компаниите преместват производството си в държави с по-ниски екологични стандарти, за да избегнат строгите екологични правила на ЕС. CBAM работи чрез облагане на вноса на стоки в ЕС, които са произведени в страни без същите въглеродни ограничения като в ЕС.

Целта на МКВЕГ е да изравни условията за конкуренция между местните и международните производители, като налага „въглероден данък“ върху вносни стоки, свързани с високи въглеродни емисии. Той обхваща индустрии като стомана, алуминий, цимент, торове, електроенергия и др.

Как ESG и МКВЕГ се допълват?

И двете инициативи са насочени към намаляване на негативното въздействие върху околната среда и изграждане на устойчиви бизнес практики, но се фокусират върху различни аспекти:

  • ESG е по-широка рамка, която се занимава с различни аспекти на устойчивостта на една компания. Тя обхваща не само околната среда, но и социалните и управленските въпроси. ESG изискванията включват подробни доклади, които компаниите трябва да предоставят на своите инвеститори и заинтересовани страни.
  • МКВЕГ (CBAM) е конкретен регулаторен механизъм, насочен основно към справяне с емисиите на въглероден диоксид, и касае търговията и индустриалните дейности, които са свързани с високи нива на въглеродни емисии. Той налага финансови разходи за производители, които не отговарят на определени въглеродни стандарти.

Връзката между ESG и МКВЕГ

ESG практиките помагат на компаниите да се адаптират към нови регулации като МКВЕГ. Тези компании, които имат добре развита екологична политика (E от ESG), вече прилагат мерки за намаляване на въглеродния си отпечатък ще бъдат по-добре подготвени за предизвикателствата на МКВЕГ.

МКВЕГ действа като стимул за компаниите да инвестират в по-устойчиви технологии и производства. Това съответства на изискванията по ESG, които насърчават компаниите да намалят екологичния си отпечатък и да прилагат по-устойчиви практики.

Едно от изискванията на ESG е компаниите да докладват своите усилия и резултати по отношение на устойчивото развитие. Това включва измерване на въглеродните емисии, което е пряко свързано с МКВЕГ. Компаниите, които вече следват ESG насоки и правят подробни доклади за своето въздействие върху околната среда, ще бъдат по-способни да отговорят на новите изисквания за въглеродни емисии.

МКВЕГ цели да намали „въглеродните течове“ и да направи така, че компаниите, които оперират в държави с по-слаби екологични стандарти, да плащат справедлив въглероден данък при внос в ЕС. ESG практиките също се стремят да минимизират рисковете, свързани с негативното въздействие върху околната среда, което включва и тези „въглеродни течове“.

Tags

Comments are closed